ویژه متخصصینشیر مادرپس از بارداریبارداریپیش از بارداریبهداشت کار
تماس با مادرباره مااخباردعوت به همکاریتولیدمحصولات

1- یبوست
احتمالا در دوران بارداری عادت مزاج شما تغییر خواهد کرد. برخی زنان دچار یبوست می شوند که اغلب با حرکات نا منظم روده ای همراه است و احتمال بروز هموروئید ( بواسیر ) نیز وجود دارد.
دو موقعیت مشکل یبوست در حاملگی را اضافه می کند. اول ، افزایش هورمون است – بدن شما پروژسترون تولید می کند که عضلات صاف دیواره روده و معده را شل می کند و به هضم آهسته منجر می شود – دوم ، حجم خون شما زیاد می شود و ممکن است آب و مایعات کافی نخورده باشید که با این افزایش هم خوانی داشته باشد و می تواند باعث کم آبی در شما گردد.
می توانید در دوران بارداری مانع بروز یبوست شوید. مصرف مایعات خود را افزایش دهید. ورزش نیز به رفع این مشکل کمک می کند. بسیاری از پزشکان مصرف ملین های ملایم ( مانند آب آلو )را توصیه می کنند. بعضی غذاها مانند سبوس یا آلو ، حجم ماده خشک رژیم غذایی شما را افزایش می دهند و به بهبود یبوست کمک می کنند.
به غیر از ملین های فوق ، بدون دستور پزشک خود از ملین دیگری استفاده نکنید. اگر یبوست ادامه داشت ، در یکی از جلسات مراقبت حین بارداری از پزشک خود کمک بخواهید. اگر دچار یبوست هستید ، سعی نکنید که هنگام حرکات روده ای ، به خود فشار بیاورید. این حالت می تواند سبب ایجاد هموروئید گردد.

2- GERD ( بیماری رفلکس معدی - مروی )
بیماری رفلکس معدی – مروی یا بیماری رفلکس اسید که ممکن است با سوزش سر دل در طی حاملگی اشتباه گرفته شود. خیلی معمول است اما باید تحت بررسی قرار گیرد.
توضیح این تفاوت کمی پیچیده است اما به طور خلاصه می توان گفت در GERD ، اسید معده به مری بر می گردد که اغلب زمانی اتفاق می افتد که اسفنگتر تحتانی مری بیش از آنچه که باید باشد شل است. 3 علامت شایع بیماری ریفلاکس اسید ، سوزش سر دل ، طعم تلخی و شوری و مشکل در بلع هستند. علایم دیگر ممکن است شامل سرفه مداوم ، گرفتگی صدا ، درد قفسه سینه و شکم باشند.
مراقب غذاهایی که می خورید باشید. خوردن غذاهای ادویه دار ، اسیدی و پر چرب ممکن است ریفلاکس اسید را بدتر کند. فقط پزشک شما می تواند مشخص کند که ریفلاکس اسید یا GERD دارید یا خیر. پس اگر نگران هستید با وی در ویزیت قبل بارداری خود صحبت کنید. پزشک شما داروی مناسب دوران بارداری را برایتان تجویز می کند. اگر در حال حاضر داروی بدون نسخه یا با نسخه پزشک مصرف می کنید تا مشکلتان حل گردد ، پزشک خود را قبل از ادامه مصرف آنها در جریان بگذارید.

3- استفراغ شدید بارداری
بسیاری از زنان تهوع دارند ولی معمولا به قدری ناراحت کننده نیست که نیاز به درمان دارویی داشته باشد. اما نوعی از این وضعیت به نام استفراغ شدید بارداری ( تهوع و استفراغ شدید ) وجود دارد که باعث استفراغ شدید و در نتیجه از دست دادن مواد مغذی و مایعات بدن می شود. تنها 2-1% همه زنان حامله به استفراغ شدید حاملگی مبتلا می شوند. سطوح خیلی بالای هورمون های القا کننده تهوع بوسیله جفت ممکن است یک دلیل این امر باشد. حس بویایی شما هرقدر قوی تر باشد ، ممکن است تهوع را شدید تر کند.
اگر علائم شما فوق العاده شدید هستند ، هر چه زودتر با پزشک خود تماس بگیرید. حتی با وجود اینکه برای ویزیت پیش از زایمان خود ممکن است برنامه ریزی نکرده باشید ، دلیلی ندارد که رنج بکشید. پزشک شما می خواهد در مورد مشکلتان بداند. ممکن است بخواهد که زودتر از ویزیت پیش از زایمان نرمال شما را ببیند ، پس می توانید آرام باشید.
اگر دچار تهوع و استفراغ شدید هستید ، اگر نمی توانید چیزی بخورید یا بیاشامید یا اگر به قدری احساس ناراحتی می کنید که قادر به رسیدگی به فعالیت های روزمره خود نیستید ، با پزشکتان تماس بگیرید. اگر ادرارتان تیره است یا ادرار کمی تولید می کنید یا وقتی می ایستید احساس سر گیجه دارید ، ضربان قلبتان بالا می رود و سنگین است یا خون یا زرداب استفراغ می کنید حتما با پزشکتان تماس بگیرید.
در این حالت زن باردار معمولا در بیمارستان بستری می شود و داروها و مایعات داخل وریدی دریافت می کند.

4- اقداماتی که می توانید برای تسکین کمر درد بکار ببرید
برای پیشگیری از کمر درد و یا کاهش آن چه باید کرد؟ بعضی یا همه توصیه های زیر را از اوایل بارداری بکار بگیرید. با پیشرفت بارداری، به شما کمک خواهند کرد :
· مراقب برنامه غذایی و افزایش وزن خود باشید.
· در دوران بارداری به ورزش خود ادامه دهید
· عادت کنید که به پهلوی خود بخوابید.
· در طول روز وقتی برای استراحت پیدا کنید و مدت 30 دقیقه به پهلو دراز بکشید.
· اگر بچه های دیگری دارید ، هنگام خواب نیمروزی آنها ، شما نیز بخوابید.
· مصرف استامینوفن برای کمر درد ایرادی ندارد.
· بر روی ناحیه دردناک ، کیسه آب گرم یا حوله گرم قرار دهید.
· اگر درد مداوم یا شدیدتر شد ، در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.
· ماساژ در دوران بارداری ممکن است در تسکین درد کمک کند ، پس با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. وی ممکن است قادر باشد برخی ماساژهای واجد شرایط را به شما توصیه کند ، یا ممکن است پزشک شما کمربند حمایت کننده کمر یا لباس بارداری را به شما پیشنهاد کند ، که پشت و شکم شما را محافظت می کند.
· ورزش برای کمک به تسکین درد کمر و پشت خوب است ، شنا کردن ، قدم زدن و ورزش های هوازی ممکن است مفید باشد.

5- برخی احتیاطات سبک زندگی عمومی
برخی زنان در مورد استفاده از سونا ، وان آب گرم و چشمه های آب گرم در دوران بارداری ، نگران هستند و دوست دارند بدانند که آیا می توانند از این منابع برای رفع تنش استفاده کنند یا خیر.
ما توصیه می کنیم که بارداری خود را با استفاده از سونا ، وان آب گرم یا چشمه های آب گرم به خطر نیندازید. جنین برای کسب دمای مناسب به بدن شما متکی است. در حقیقت ، مطالعات مطرح می کند که دمای 39 درجه سانتی‌گراد بدن در زن حامله ممکن است به نقایص لوله عصبی یا سقط خود به خودی منجر شود. بدن شما می تواند بعد از 15 دقیقه شنا در دمای 39 درجه سانتی‌گراد یا 10 دقیقه شنا در دمای 41 درجه سانتی‌گراد ، به دمای 39 درجه سانتی‌گراد برسد. اگر دمای بدن شما افزایش یابد و مدتی طولانی بالا بماند ، در صورتی که جنین در حال گذراندن مرحله حساسی از تکامل خود باشد به وی آسیب خواهد رسید. صبر کنید تا با تحقیقات بیشتر مشخص شود که آیا واقعا موارد فوق باعث صدمه رسیدن به جنین می شود یا خیر.
درباره استفاده از پتوهای برقی برای گرم کردن خود در دوران بارداری ، اختلاف نظر وجود دارد. در مورد بی‌خطر بودن آن ، زیاد بحث می‌شود. برخی متخصصان همچنان به دنبال پاسخ به این سوال هستند که آیا استفاده از این پتوها سلامتی جنین را به خطر می اندازد یا خیر.
پتوهای برقی یک میدان الکترومغناطیسی با شدت کم تولید می کنند. جنین در حال تکامل ممکن است بسیار بیشتر از یک فرد بزرگسال ، نسبت به این میدان الکترومغناطیسی ، حساس باشد.
از آن‌جا که پژوهشگران نسبت به ( سطوح قابل قبول ) تماس زن باردار و کودک وی با این میدان الکترو مغناطیسی نا مطمئن هستند ، بهترین چاره آن است که از استفاده از پتوی برقی در دوران بارداری ، پرهیز شود. می توان از راه های دیگری برای گرم کردن خود در دوران بارداری استفاده کرد. شاید انتخاب بهتر ، یک پتوی پشمی باشد.
6- بزاق زیاد
برخی زنان طی بارداری دچار افزایش بزاق می شوند که نوسانات هورمونی مسئول آن هستند. افزایش بزاق، پتیالیسم نام دارد و زمانی اتفاق می افتد که سطح استروژن افزایش یافته باشد. این شرایط معمولا زمینه فامیلی دارد. تهوع صبحگاهی هم ممکن است در بروز آن نقش داشته باشد. اغلب زمانی که دچار تهوع می شوید ، غذایی که در حالت عادی می خورید ، نمی خورید ، که باعث تولید بزاق می شود. خبر خوب اینکه بزاق میزان اسید تخریب کننده دندان که به وسیله باکتری ها تولید می شود را کاهش می دهد. برای درمان این مشکل ، مایعات زیادی بنوشید تا بلع را افزایش دهد.

7- تغییرات روحی
هنگامی که بارداری به وسیله معاینه یا آزمایش بارداری به تایید می رسد ، ممکن است به چند دلیل تحت تاثیر قرار بگیرید. بارداری می تواند بسیاری از انتظارات شما را تغییر دهد. برخی زنان ، بارداری را نشانه ای از ( زن شدن ) می دانند و برخی آن را لطف خدا محسوب می کنند. برخی دیگر با کنار آمدن با بارداری مشکل دارند.
تغییرات زیادی در بدن شما به وجود می آیند. ممکن است دیگر خود را جذاب ندانید. آیا همسرتان هنوز به شما علاقمند است؟ ( بسیاری از مردها ، زنان باردار را زیبا می دانند.) آیا همسرتان به شما کمک خواهد کرد؟ لباس پوشیدن نیز دشوار خواهد شد. آیا هنوز به نظر جذاب می رسید؟ آیا قادر هستید با این تغییرات تطابق پیدا کنید؟
اگر بلافاصله از شنیدن خبر بارداری خود خوشحال نشدید ، ناراحت نشوید ؛ تنها شما نیستید که این حس را دارید. شاید دلیل این واکنش آن باشد که نسبت به آنچه در حال وقوع است ، آگاه نیستید.
زمان و چگونگی انسان تلقی کردن جنین درون رحم برای هر فرد متفاوت است. برخی زنان وقتی آزمایش بارداری آنها مثبت می شود ، چنین طرز تلقی دارند. بعضی وقتی به این حس می رسند که ضربان قلب جنین خود را در حدود 12 هفتگی می شنوند. بعضی دیگر تا زمانی که اولین حرکت جنین را حس نکنند ( بین هفته های 16 و 20 بارداری ) ، موجود درون خود را زنده نمی پندارند.
ممکن است نسبت به بسیاری از موارد ، برخوردی احساسی داشته باشید. ممکن است خلق و خوی بسیار متفاوتی داشته باشید. با کوچک ترین ناراحتی گریه کنید و یا در طول روز ، در رویا و خیال پردازی های خود غرق شوید. این تغییرات روحی طبیعی هستند و در سراسر دوران بارداری ادامه خواهند یافت.
چگونه می توانید در کنار آمدن با این تغییرات روحی ، به خود کمک کنید؟ یکی از مهمترین روش ها ، کسب مراقبت خوب دوران بارداری است. توصیه های پزشک خود را به کار ببندید. در تمام جلسات مراقبت بارداری خود حاضر شوید. با پزشک خود و کارکنان مطب وی ، رابطه خوبی برقرار کنید. سوال بپرسید. اگر در مورد چیزی نگران یا ناراحت هستید ، با فرد مورد اطمینانی در این مورد صحبت کنید.

8- تغییرات شما
علاوه بر رحم ، تغییر و بزرگ شدن سایر قسمت های بدن شما ادامه دارد. ممکن است متوجه وجود تورم در ساق پا و پاهای خود شوید. این حالت بیشتر اواخر روز رخ می دهد. اگر باید زیاد سرپا باشید ، با نشستن یا استراحت کردن برای مدتی در طول روز می توانید این تورم را کاهش دهید.
75% همه زنان حامله دچار تورم انگشتان پا و مچ پا و پا می شوند. برخی زنان زمانی که دیگر قسمت های بدنشان ورم می کند ، دچار درد می شوند. اگر پای شما ورم کرد ، جوراب های مخصوص حاملگی را بپوشید که به شما کمک کند تا از تجمع خون شما در پایتان جلوگیری کند. ممکن است تورم در اواخر روز به دلیل احتباس آب و مایعات بدتر شود.

9- خارش پوست
اغلب زنان حامله احساس خارش و خشکی را در پوست دارند. چرب کردن و مرطوب کردن پوست به شما کمک می کند اما می توانید با خوردن اسید های چرب امگا – 3 به پوست خود کمک کنید. آنها برای شما و کودک در حال رشد شما خوب هستند. روغن زیتون و بادام و آجیل هم حاوی اسیدهای چرب امگا – 3 هستند ، پس اگر ماهی نمی خورید اینها را بخورید.

10- سوزش سر دل
سوزش سر دل ( پیروزیس ) یکی از شایع ترین شکایت های دوران بارداری است. سوزش سر دل ، احساس سوزش در میانه قفسه سینه شماست که اغلب بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد. ممکن است وجود اسید یا مزه تلخ در دهانتان احساس شود و زمانی که خم می شوید و یا به پشت دراز می کشید درد زیاد می شود. طی سه ماهه اول ، حدود 25% همه زنان حامله دچار سوزش سر دل می شوند. این حالت زمانی که کودک شما رشد کند ممکن است با افزایش فشار روی دستگاه گوارشتان ، تشدید شود.
در حاملگی سطوح هورمون شل کننده عضلات افزایش یافته و محتوای معده و روده به مری بر می گردد. علت افزایش بروز آن در دوران بارداری دو مورد است : غذا آهسته در روده ها حرکت می کند و به دلیل رشد رحم و حرکت رو به بالای آن در شکم ، معده تحت فشار قرار می گیرد.
علائم اغلب زنان باردار ، چندان شدید نیستند. سعی کنید حجم وعده های غذایی خود را کاهش و دفعات آن را افزایش دهید و از برخی وضعیت های بدنی مانند دولا شدن یا به پشت دراز کشیدن اجتناب کنید.
یکی از راه هایی که سبب ایجاد سوزش سر دل می شود ، خوردن غذای زیاد و سپس دراز کشیدن است ! ( این موضوع در مورد همه افراد صدق می کند نه فقط زنان باردار )
عملکرد هایی که می توانید انجام دهید تا در سوزش سر دل به شما کمک کند
موارد زیر را امتحان کنید و ببینید کدام برایتان مفید است
· از زیاده خوری بپرهیزید
· از خوردن غذاهایی که سوزش سر دل را تحریک می کنند بپرهیزید
· دیر وقت در شب غذا نخورید
· مراقب مایعات کربونیزه باشید
· زمانی که غذا می پزید از چربی کمتری استفاده کنید
· لباس راحت و گشاد بپوشید
· بعد از خوردن غذا به خصوص در اواخر حاملگی دراز نکشید و بنشینید
· به مدت 30 دقیقه بعد از خوردن غذا وقتی که سوزش سر دل به اوج خود می رسد آدامس بجوید
· شکلات سخت را در دهان خیس کنید تا ترشح بزاق زیاد شود که می تواند در بهبود سوزش سر دل کمک کند
· حتما ورزش کنید ، اما 2 ساعت قبل از شروع ورزش غذا نخورید و حرکت های نرم انجام دهید تا از برگشت اسید به مری شما اجتناب گردد
· استرس را در زندگی خود کاهش دهید


مراقبتهای دوران بارداریتغذیهرشد جنینسوالات رایج